ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ

Τη Δευτέρα, 25 Φεβρουαρίου 2019, οι μαθητές  των τμημάτων Β3 και Β4 στο πλαίσιο του μαθήματος της ερευνητικής εργασίας , πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο «Κτήμα Γεροβασιλείου» στην Επανομή.

Αρχικά οι μαθητές θαύμασαν τον – ενιαίας έκτασης  710 στρεμμάτων- αμπελώνα , ενώ στη συνέχεια ξεναγήθηκαν στο χώρο του οινοποιείου  και παρακολούθησαν όλα τα στάδια της οινοποίησης , λευκού και ερυθρού οίνου, από τη συγκομιδή μέχρι την εμφιάλωση του κρασιού.

Κατόπιν περιηγήθηκαν στο χώρο φύλαξης και παλαίωσης του κρασιού και τέλος επισκέφθηκαν το μουσείο οίνου όπου εκτίθενται αντικείμενα και εργαλεία σχετικά με το κρασί , καθώς και έργα τέχνης με θέμα τον οίνο και τη χρήση του.

Τους μαθητές , που αποκόμισαν εξαιρετικές εμπειρίες από την επίσκεψή  τους,, συνόδευαν οι καθηγήτριες του μαθήματος της ερευνητικής εργασίας  Μ.  Μιχαηλίδου  και Ε. Μόσχου  ,καθώς και η Μ. Παπαδοπούλου, ως συνοδός καθηγήτρια.