Οι απουσίες των μαθητών μετά την επαναλειτουργία των σχολείων.

Προϋποθέσεις για να μην ληφθούν υπόψη για τη φοίτησής τους

Οι απουσίες των μαθητών/μαθητριών, οι οποίες θα πραγματοποιηθούν μετά την επαναλειτουργία των σχολικών μονάδων, από τη Δευτέρα 11 Μαΐου 2020.

Αριθμ. 52840/ΓΔ4 ? ΦΕΚ Τεύχος B? 1765/08.05.2020
Ρύθμιση απουσιών μαθητών / μαθητριών διδακτικού έτους 2019-2020

Η ΥΦΥΠΟΥΡΓΟΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ
αποφασίζουμε:

Οι απουσίες των μαθητών/μαθητριών, οι οποίες θα πραγματοποιηθούν μετά την επαναλειτουργία των σχολικών μονάδων, τη Δευτέρα 11 Μαΐου 2020 για την Γ ? Λυκείου και τη Δευτέρα 18 Μαΐου 2020 για τα Γυμνάσια και την Α ? και Β ? Λυκείου, δεν θα ληφθούν υπόψη για τον χαρακτηρισμό της φοίτησής τουςεφόσον ο γονέας ή κηδεμόνας τους, ή οι ίδιοι/ίδιες εάν είναι ενήλικοι/ενήλικες, υποβάλουν υπεύθυνη δήλωση, ότι ο/η μαθητής/μαθήτρια ανήκει σε ομάδα αυξημένου κινδύνου για νόσηση από COVID-19, όπως αυτή ορίζεται από το άρθρο εικοστό πέμπτο της από 14.3.2020 Πράξης Νομοθετικού Περιεχομένου (ΦΕΚ Α 64) και την υπ αριθμ. ΔΙΔΑΔ/Φ.64/315/οικ.8030/18.3.2020 κοινή απόφαση Υπουργών Υγείας και Εσωτερικών (ΦΕΚ Β 928), ή σε τυχόν μεταγενέστερο της παρούσας απόφασης, νόμο ή υπουργική απόφαση, ή έρχεται σε στενή επαφή με άτομο του οικογενειακού του περιβάλλοντος που  ανήκει στην παραπάνω ομάδα αυξημένου κινδύνου, ή ήδη νοσεί.

Στις υπεύθυνες δηλώσεις αυτές θα αναφέρεται η περίπτωση η οποία συντρέχει:

«το τέκνο μου ανήκει σε ομάδα αυξημένου κινδύνου για νόσηση από COVID-19»

ή

«έχω άτομο στο οικογενειακό μου περιβάλλον που ανήκει σε ομάδα αυξημένου κινδύνου για νόσηση από COVID-19 ή ήδη νοσεί»

Εκδώστε και στείλτε την υπεύθυνη δήλωση που χρειάζεστε ηλεκτρονικά.