Την Παρασκευή 3/2/ 2023 το πρώτο λύκειο Βέροιας πραγματοποίησε εκπαιδευτική
επίσκεψη στη Θεσσαλονίκη.

Συγκεκριμένα οι μαθητές της Γ’ τάξης επισκέφτηκαν το
Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο. Μάλιστα οι μαθητές/τριες της Θετικής κατεύθυνσης ξεναγήθηκαν
στο τμήμα Φυσικών Επιστημών. Εκεί είχαν την ευκαιρία να δουν από κοντά και να μάθουν
για τα ηλεκτρονικά μικροσκόπια από τον κύριο Βουρουτζή. Το τμήμα Υγείας επισκέφθηκε το εργαστήριο Φυσιολογίας του Τμήματος Ιατρικής Σχολής του Α.Π.Θ. Εκεί τους υποδέχθηκε ο καθηγητής Αριστείδης Κριτής και η Ελένη Αγγελίδου που αποτελεί Εργαστηριακό και Διδακτικό Προσωπικό. Οι μαθητές ενημερώθηκαν για την λειτουργία του εργαστηρίου και ξεναγήθηκαν στις ειδικές εγκαταστάσεις του Το τμήμα οικονομίας επισκέφτηκε το ΠΑΜΑΚ, ενώ οι της Θεωρητικής κατεύθυνσης τη Βιβλιοθήκη του ΑΠΘ, τη Νομική  και Θεολογική σχολή.

Οι μαθητές της Β΄ Λυκείου επισκέφθηκαν το αντιτορπιλικό “Βέλος” και ενημερώθηκαν για την μακρόχρονη ιστορία του.

Τέλος, οι μαθητές της Α’ λυκείου επισκέφθηκαν το Αρχαιολογικό Μουσείο Θεσσαλονίκης και
ξεναγήθηκαν στην αίθουσα του Χρυσού των Μακεδόνων . Οι μαθητές και οι μαθήτριες
εντυπωσιάστηκαν από τα εκθέματα και έμαθαν χρήσιμες πληροφορίες για την εποχή του
Μεγάλου Αλεξάνδρου.

Η επίσκεψη ολοκληρώθηκε ομαλά με την επιστροφή όλων στην πόλη της Βέροιας. Ο καλός
καιρός και η διάθεση όλων για νέες γνώσεις συνέβαλαν ώστε η διδακτική επίσκεψη να
αποτελέσει μία θετική εμπειρία.