Φέτος, για πρώτη φορά, στο σχολείο μας την Τετάρτη, 14/3/2012, γιορτάσαμε το π. Η προετοιμασία της γιορτής έγινε από μαθητές της Β΄ τάξης. Συγκεκριμένα, σχεδιάστηκαν αφίσες, στολίστηκε το σχολείο, έγινε προβολή για το π και ακούστηκε η μουσική των ψηφίων του. Πολλοί μαθητές φέρανε γλυκά και πίτες και έγιναν δυο διαγωνισμοί ενώ ένας τρίτος είναι σε εξέλιξη ως την επόμενη χρονιά.. Στον πρώτο διαγωνισμό, τρεις μαθητές, ένας από κάθε τάξη (Α, Β, Γ) υπολόγισαν με τη βοήθεια κυκλικών γλυκών το π και βραβεύτηκε η καλύτερη προσέγγιση. Στο δεύτερο διαγωνισμό, δόθηκαν στους μαθητές σε σελίδα Α4 τα 250 πρώτα ψηφία του π και βραβεύτηκε μια μαθήτρια που πρώτη βρήκε ανάμεσα σ? αυτά την ημερομηνία γέννησής της. Ο τρίτος διαγωνισμός είναι σε εξέλιξη. Ο μαθητής ή η μαθήτρια που θα γράψει μέχρι την επόμενη γιορτή του π τα καλύτερα στιχάκια για την απομνημόνευση των ψηφίων του θα βραβευτεί.

Την ιδέα, οργάνωση και τελικό συντονισμό είχε η μαθηματικός του Σχολείου μας Άννα Καλαϊτζίδου. Την γιορτή προετοίμασε με μεγάλη επιτυχία η π- ομάδα του 1ου ΓΕΛ Βέροιας, που τη φετινή χρονιά αποτελούν οι μαθητές Τσιαλέρα Πολυξένη, Αβράτογλου Ησαϊας, Χαραλαμπίδου Δήμητρα, Χουρσουλίδου Ελένη, Χατζηκυριακίδης Γιώργος, Σαμαράς Κώστας, Σκανδάλης Γιάννης. Τους αξίζουν συγχαρητήρια!   Την προβολή για το π  ετοίμασε η μαθήτρια Τσαλέρα Πολυξένη και  η ίδια μαθήτρια έπαιξε στο πιάνο τη μουσική.  Ραντεβού του χρόνου με νέες ιδέες και δραστηριότητες.