Σε μαθητές της Α΄ και Β΄ λυκείου του 1ου ΓΕΛ Βέροιας   μίλησε  την Τετάρτη 17- 4- 2024 ο κ. Καλλίστρατος Γρηγοριάδης, Αντιδήμαρχος Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης, Ψηφιακής Πολιτικής και Καινοτομίας του Δήμου Βέροιας, ανταποκρινόμενος στο κάλεσμα της εκπαιδευτικού ΠΕ02  Γιαννοπούλου Αθηνάς. Ο κ. Γρηγοριάδης ενημέρωσε τους μαθητές για τις ήδη υπάρχουσες εφαρμογές και ηλεκτρονικές υπηρεσίες του δήμου  που διευκολύνουν την καθημερινότητα του πολίτη της Βέροιας,  όπως  οι: «Δημότης Βέροιας», «Veria Bikes» – σύστημα κοινόχρηστων ποδηλάτων, «ΙΡΙΔΑ»- ηλεκτρονική διαχείριση και διακίνηση εγγράφων, peritas.veria.gr- πρόγραμμα εθελοντισμού, αναδοχής και υιοθεσίας «Περίτας» για τα αδέσποτα ζώα του δημοτικού καταφυγίου, δωρεάν WiFi σε συγκεκριμένες περιοχές της πόλης, – «myKEPlive». Επισήμανε μάλιστα ότι τα επόμενα χρόνια η χρηματοδότηση της Βέροιας για νέες ψηφιακές εφαρμογές από το πρόγραμμα «Έξυπνες πόλεις»  θα δώσει τη δυνατότητα να ολοκληρωθεί συνολικά, η αναβάθμιση των πληροφοριακών συστημάτων της πόλης.

Οι μαθητές  έδειξαν έντονο ενδιαφέρον για τη λειτουργία των υπηρεσιών αυτών και είχαν την ευκαιρία να εκφράσουν  τις  σκέψεις  και τα ερωτηματικά τους μέσα από την οπτική του έφηβου κατοίκου της πόλης που διεκδικεί αυτοδίκαια τα προσεχή χρόνια  να ανακαλύψει  το δυναμικό του μέσα από τη συμμετοχή  του στα  κοινά.

Ευχαριστούμε τον κ. Γρηγοριάδη για την πρόθυμη ανταπόκρισή του στην πρόσκλησή μας.

Η εν λόγω δράση συνδέεται με τον άξονα «Σχολείο και κοινότητα» στο πλαίσιο της  αξιολόγησης σχολικών μονάδων.

ο