Με την Ευρωπαι?κη? Ημε?ρα Σχολικου? Αθλητισμου? 2019  εναρμονίστηκε  φέτος η Πανελλήνια Ημε?ρα Σχολικου? Αθλητισμου?, με συ?νθημα «Αγαπω? την Α?θληση-Αγαπω? την Υγει?α μου».

Το σχολείο μας προσκάλεσε την Ελληνίδα πρωταθλήτρια του επτάθλου (με Ολυμπιακό ρεκόρ 56 μέτρα και 96 εκατοστά, στο ακόντιο) Σοφία Υφαντίδου με τον προπονητή της Κυριάκο Μηνά.

Πραγματοποιήθηκε μια εξαιρετικά εποικοδομητική συζήτηση, με πάρα πολλές ερωτήσεις από μέρους των μαθητών που   αφορούσαν την προπόνηση, την διατροφή, τις στερήσεις των αθλητών που κάνουν πρωταθλητισμό, τα αναβολικά κ.α.

Η ημέρα Σχολικού Αθλητισμού συνεχίστηκε και ολοκληρώθηκε με ομαδικα?  αθλη?ματα: καλαθοσφαίριση , ποδόσφαιρο,  πετοσφαι?ριση, αντισφαίριση, επιτραπέζια αντισφαίριση κ.α?.