Στις 8 Δεκεμβρίου 2023 , ομάδα εκπαιδευτικών του 1ου ΓΕΛ Βέροιας, συνόδευσε τους μαθητές  της  Α΄ Λυκείου του σχολείου μας , στο Μουσείο Φωτογραφίας στη Θεσσαλονίκη.

Η κεντρική έκθεση του Μουσείου Φωτογραφίας, αυτό το διάστημα, φιλοξενεί καλλιτέχνες, που παρουσιάζουν το φωτογραφικό τους έργο με κύριο θέμα το Λαϊκισμό.

Συγκεκριμένα , οι καλλιτέχνες διερευνούν τις πολλές και διαφορετικές πτυχές του Λαϊκισμού , μέσα από τη φωτογραφία και το βίντεο. Καθώς σήμερα, το φάντασμα του Λαϊκισμού πλανάται πάνω από τον κόσμο, οι καλλιτέχνες  δυσκολεύονται με τις μυριάδες εκφάνσεις του.

Προβληματίζονται αν πρέπει να αναπαρασταθεί ο λαός , η δημοκρατική εξουσία, οι ηγέτες, η λαϊκή διαμαρτυρία , η εξέγερση.  Τα μέσα της τεχνικής εικόνας , στενά συνυφασμένα με την ιστορία της μαζικής πολιτικής , αποδεικνύονται  κατάλληλα για την καλλιτεχνική τους αυτή εξερεύνηση.

Από τα ιδιαίτερα αλλά και ετερόκλητα έργα που παρουσιάζονται αναδύεται τελικά η εικόνα του Λαϊκισμού.

Ως καθηγητές συνοδοί , ευχαριστούμε όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες της   Α΄ Λυκείου για τη συνεργασία και τη συνέπειά τους καθ’ όλη τη διάρκεια της διδακτικής επίσκεψης.

Οι συνοδοί εκπαιδευτικοί

Μπάλτος Ιωάννης