Στο πλαίσιο των δράσεων που οργάνωσε το 1ο ΓΕΛ Βέροιας στις 22/12/2023 ενόψει των χριστουγεννιάτικων διακοπών, η καλλιτεχνική ομάδα του σχολείου ανέλαβε και έφερε σε πέρας μία ευφάνταστη και δυναμική δραστηριότητα, «παιχνιδίζοντας» με την ποίηση.

Στην αυλή του σχολείου τα μέλη της ομάδας, ντυμένα σαν αεικίνητα ξωτικά, μοίρασαν σε όλους τους μαθητές και καθηγητές  χάρτινους κυλίνδρους με στίχους ποιημάτων και αναγεγραμμένη την ταυτότητα του ποιήματος (όνομα ποιητή, τίτλος κειμένου).

Με δεδομένο ότι το ίδιο ποίημα είχε τυπωθεί δύο φορές, μαθητές και καθηγητές κλήθηκαν να αναζητήσουν το ποιητικό τους «ταίρι», αυτόν/ην δηλαδή που είχε στα χέρια του τους ίδιους στίχους. Και τα κατάφεραν.

Και αν κάποιοι λίγοι δεν βρήκαν το ποιητικό «μισό» τους,  είναι ακόμη σε διαδικασία έρευνας.