Στο πλαίσιο της επικείμενης επίσκεψής μας στο CERN, έγινε προετοιμασία των μαθητών μας για την συμμετοχή τους σε διαδραστικές εκθέσεις και πειράματα στις εγκαταστάσεις του CERN.

Την Πέμπτη 1-2-2024 και την Παρασκευή 2-2-2024 οι μαθητές χωρίστηκαν σε δύο ομάδες και ενημερώθηκαν μέσω του σχετικού υλικού, που μας απεστάλη από την εκπαιδευτική ομάδα του CERN. Επίσης, τη Δευτέρα 5-2-2024, προσεκλήθη στο σχολείο μας ο φυσικός κος Ράλλης Θεμιστοκλής, νυν διευθυντής του 1ου ΓΕΛ Νάουσας, ο οποίος το 2022, υπηρετώντας ως υποδιευθυντής του λυκείου μας, συμμετείχε στην επίσκεψη του σχολείου μας στο CERN.

Ενημέρωσε τους μαθητές για την ιστορία του CERN, τις εγκαταστάσεις του, τα πειράματα που διεξάγονται εκεί και τους μετέφερε την εμπειρία του από την προηγούμενη επίσκεψη του σχολείου μας.