Κάθε χρόνο στις  2 Φεβρουαρίου οι Γάλλοι γιορτάζουν τη γιορτή La  Chandeleur, ήτοι την Υπαπαντή τού Χριστού  και αυτή την ημέρα, σύμφωνα με την παράδοση, σε κάθε σπίτι της Γαλλίας αναβιώνει το έθιμο  της παρασκευής κρέπας.

Σύμφωνα με  μια παλιά δοξασία, εάν την ημέρα της Chandeleur  οι Γάλλοι δεν  έφτιαχναν στα σπίτια τους κρέπες, η σοδειά του σιταριού όλης της χρονιάς θα καταστρεφόταν.

Με αφορμή αυτό το έθιμο τα τμήματα Γαλλικών  του σχολείου μας  με την καθοδήγηση της καθηγήτριας Γαλλικών, Κ. Παντελίδου,  μυήθηκαν στα μυστικά της παρασκευής του «χρυσού δίσκου»,  έφτιαξαν και γεύτηκαν  κρέπες, γέμισαν το σχολείο γλυκές   μυρωδιές και με πρόσωπα χαμογελαστά όλοι μαζί αναφωνήσαμε Vive la Chandeleur!Vive les crepes! Και του χρόνου!