Με την πεποίθηση ότι η εθελοντική αιμοδοσία αποτελεί αβίαστη απόρροια της διαμόρφωσης αιμοδοσιακής συνείδησης στο πλαίσιο του ανθρωπιστικού –και για αυτό ανθρώπινου- πολιτισμού,  την Παρασκευή 29/3 ομάδα μαθητών και εκπαιδευτικών του 1ου γυμνασίου Βέροιας «Φιλίππειο», του 1ου και 2ου ΓΕΛ Βέροιας υλοποίησε δράση  ενημέρωσης των πολιτών στο κέντρο της πόλης στο ευαίσθητο θέμα της εθελοντικής αιμοδοσίας.

Η δράση περιλάμβανε διανομή ενημερωτικών φυλλαδίων, αφισοκόλληση, ανάρτηση πλακάτ έξω από το Δημαρχείο και πληροφόρηση των διερχόμενων πολιτών για την επικείμενη εθελοντική αιμοδοσία που διοργανώνουν τα τρία σχολεία το χρονικό διάστημα 1 – 5 Απριλίου στο Γ.Ν. Βέροιας.

Οι εκπαιδευτικοί που υποστήριξαν τον σχεδιασμό αυτό είναι:

Τσακελίδου Κωνσταντία από το 1ογυμνάσιο Βέροιας «Φιλίππειο»

Γιαννοπούλου Νανά, Ζαφειρόπουλος Αλέξανδρος, Βαρελά Μαργαρίτα από το 1ο ΓΕΛ Βέροιας

Βάχλα Κατερίνα, Τριγγώνη Αλεξάνδρα από το 2ο ΓΕΛ Βέροιας.

Ευχαριστούμε τους Συλλόγους Γονέων και Κηδεμόνων των αντίστοιχων σχολείων για την υποστήριξη.