Στα πλαίσια της ενδοσχολικής επιμόρφωσης στο 1ο ΓΕΛ Βέροιας η ομάδα πρόληψης «Πρόσβαση» πραγματοποίησε δίωρη παρουσίαση – συζήτηση, την Παρασκευή 29-3-2024. Το  θέμα ήταν  «Η αναγκαιότητα των προγραμμάτων σεξουαλικής υγείας στην εκπαίδευση» με εισηγήτρια την κοινωνιολόγο κ. Γεώργου Σοφία. Η κ. Γεώργου, αφού διερέυνησε μέσα από εποικοδομητικό διάλογο, τις απόψεις και τις θέσεις των εκπαιδευτικών σχετικά με το θέμα της σεξουαλικής αγωγής στο Λύκειο, παρουσίασε και συζήτησε μαζί τους θέματα όπως «τι περιλαμβάνει ο όρος σεξουαλικότητα», «τα όρια και το πλαίσιο σεβασμού σχετικά με το θέμα αυτό ως προς τους μαθητές και τις μαθήτριες», τις έννοιες «σεξισμός και ετεροκανονικότητα», κ.ά., με στόχο την διαχείριση των γνώσεων, των δεξιοτήτων και των αξιών των εκπαιδευτικών για μία ολιστική και συμπεριληπτική εκπαίδευση.

Ευχαριστούμε την ομάδα πρόληψης «Πρόσβαση» και ανανεώνουμε το ραντεβού μας για την επόμενη σχολική χρονιά.